Nordatlantisk temadag

19. februar var der nordatlantisk temadag på GG. Kontreadmiral Niels Wang startede dagen med de geopolitiske aspekter ved arktis og Nordatlanten. Derefter tog Rene Forsberg fra DTU Space over og gav et naturvidenskabeligt blik på ismasser, klima og fordeling af landområder. 

Midt på dagen foregik undervisningen i klasserne med et tydeligt nordatlantisk fokus. Her kom fagenes bud på det nordatlantiske i spil i form af mange spændende, lærerige og sjove aktiviteter. 

Som afslutning på dagen fik skolen besøg af den grønlandske forfatter Niviaq Korneliussen, der fortalte om den grønlandske kultur og de misforståelser, der findes mellem den danske og grønlandske befolkning, samt hvordan forholdet har udviklet sig siden koloniseringen for 300 år siden.

Endelig deltog vores partnerskoler på Færøerne, Island og Grønland i en online videokonference med hele kultursalen, hvor eleverne i de enkelte lande fortalte, dansede og sang for hinanden.

Nedenfor kan du se billeder fra dagen.   

 

Vi ser frem til at høre fra dig

Skriv til os

Fold ud

Tak for din besked - vi kontakter dig snarest

leaves
Adresse

Gribskov Gymnasium
Østergade 52
3200 Helsinge
Denmark

post@gribskovgymnasium.dk

EAN
5798 000 557 451
CVR nummer
29 55 39 47

Kontor og telefontid

8.00-15.00
(fredag 8.00-14.00)

Tlf. kontor: +45 48 79 84 10
Fax: +45 48 79 84 07