Nordisk litteraturuge på GG

Mandag den 11.11 fejrer Gribskov gymnasium Nordisk litteraturuge.

Ugen vil starte med et danskmodul for alle elever i 2g og 3g, samt HF og NGK. Derefter vil rektor Kristoffer Sidenius læse højt af Karen Blixen i et fællesarrangement i Kultursalen. 

Her kan du læse lidt om det landsomspændende projekt:

Nordisk Litteraturuge er et højtlæsningsarrangement, hvor den samme nordiske litteratur relateret til et valgt tema læses op samtidigt i hele Norden, Baltikum, samt øvrige Norden-interesserede institutioner rundt om i verden. Projektet, som administreres af Foreningerne Norden, har som formål at sprede og manifestere højtlæsning, nordisk litteratur samt nordisk fortælletradition. Nordisk Litteraturuge finder sted en gang om året, i uge 46, og der arrangerer biblioteker, skoler og andre kulturinstitutioner højtlæsning for børn og unge om morgenen, og for voksne om aftenen. Projektet finansieres af Nordisk Ministerråd.
Hvert år vælges et nyt tema samt en ny børne-, en ungdoms- og en voksenbog, som på en eller anden måde hænger sammen med temaet. Temaet og bøgerne vælges af Nordisk Litteraturuges referencegruppe, som består af en repræsentant fra hvert nordisk land og selvstyrende område.

Vi ser frem til at høre fra dig

Skriv til os

Fold ud

Tak for din besked - vi kontakter dig snarest

leaves
Adresse

Gribskov Gymnasium
Østergade 52
3200 Helsinge
Denmark

post@gribskovgymnasium.dk

EAN
5798 000 557 451
CVR nummer
29 55 39 47

Kontor og telefontid

8.00-15.00
(fredag 8.00-14.00)

Tlf. kontor: +45 48 79 84 10
Fax: +45 48 79 84 07