På udveksling i Barcelona 3a 2019

3.A i Barcelona:

¡Hola!

I uge 40 var 3.a på studietur i skønne Barcelona. Vi var indkvarteret hos catalanske værtsfamilier i lejligheder rundt omkring i Barcelona, hvor vi fik afprøvet vores spanske. Vi har været på besøg hos vores partnerskole Joan Boscà, som var en kontrast i forhold til hvad vi er vant til. Her modtog vi undervisning i historie, spansk og engelsk.
Om onsdagen havde vi en dag for os selv, hvor vi besteg Montserrat - det var en udfordring, men i sidste ende nåede vi til tops. Efter den hårde bjergtur, fik vi en forfriskende dukkert i havet ved Barcelonas smukke strandpromenade. Om aftenen nød vi en velfortjent 3-retters menu på en af Barcelonetas lækre Chiringuitos, her blev der bl.a. serveret paella og sangría. Gennem ugen har vi været på diverse guidede ture i Barcelona - heriblandt den romerske by Tarragona, La Sagrada Familia og et beskyttelsesrum, som blev benyttet under den spanske borgerkrig.
Vi har virkelig fået et indblik i den catalanske/spanske kultur, nogle har bl.a. deltaget i en demonstration vedrørende Cataloniens ønske om løsrivelse fra det øvrige Spanien. Alt i alt var kulturforskellene store, men oplevelserne endnu større.

Vi ser frem til at høre fra dig

Skriv til os

Fold ud

Tak for din besked - vi kontakter dig snarest

leaves
Adresse

Gribskov Gymnasium
Østergade 52
3200 Helsinge
Denmark

post@gribskovgymnasium.dk

EAN
5798 000 557 451
CVR nummer
29 55 39 47

Kontor og telefontid

8.00-15.00
(fredag 8.00-14.00)

Tlf. kontor: +45 48 79 84 10
Fax: +45 48 79 84 07