Talenter i tysk

Jonas og Sofie fra 3.mx har fået et internationalt bevis på deres fremragende tyskkundskaber.
Jonas Alexander Baadsgaard og Sofie Voss Thorsen har bestået en krævende prøve i tysk på Goethe Instituttet i København. Jonas har fået et certifikat på det tredje højeste niveau af i alt seks. Med det bevis i hånden har man adgang til at studere ved et tysk universitet. Sofie har bestået det næsthøjeste niveau, som karakteriseres som modersmålsniveau.

Jonas og Sofie har gennem et halvt års tid fået ”talentundervisning” af deres tysklærer, Birgit Kastberg, som forberedelse til prøven. Det er mest foregået i frokostpausen.

Til prøven, som varer en hel dag, testes der i mange forskellige aspekter som lytteforståelse, læseforståelse og skriftlig formulering - og alt foregår uden hjælpemidler, og man skriver i hånden. Gribskov Gymnasium har sponsoreret undervisningen og udgifterne til certifikatet. Eleverne har investeret tid og investeret i fremtiden. Tillykke til dem begge!
Vi ser frem til at høre fra dig

Skriv til os

Fold ud

Tak for din besked - vi kontakter dig snarest

leaves
Adresse

Gribskov Gymnasium
Østergade 52
3200 Helsinge
Denmark

post@gribskovgymnasium.dk

EAN
5798 000 557 451
CVR nummer
29 55 39 47

Kontor og telefontid

8.00-15.00
(fredag 8.00-14.00)

Tlf. kontor: +45 48 79 84 10
Fax: +45 48 79 84 07