2v i København

2.v samfundsfag A har været på samfundsfaglig tur i København. Første del af dagen stod i EU’s tegn med besøg i Europa-Huset, der er Europa Parlamentets forlængede arm i Danmark. Her snakkede vi om EU’s aktuelle situation, det kommende EP-valg og hvad der skal ske med EU-samarbejdet i fremtiden.
Herefter var vi på besøg hos Dansk Industri, der er en af Danmarks største interesseorganisationer. Her snakkede vi om alt fra interesseorganisationernes politiske indflydelse til overenskomstforhandlinger til Brexits (mulige) påvirkning på dansk industri og hvilke bekymring de sad med.
Vi sluttede dagens af i statistikkens tegn med en tur på analyseinstituttet Voxmeter. Det kan måske lyde lidt kedeligt at være blevet eksperter på statistiske usikkerhed og stikprøve udvælgelse, men det hjalp til en forståelse af, hvor nemt det er at manipulere med statistik og hvordan vi skal være kritiske over for især lidt for farverige click-bait overskrifter.
Og hermed en lille opfordring: husk at stemme til EP-valget. Særligt de unge er stærkt underrepræsenteret og det vil vi gerne ændre!

Vi ser frem til at høre fra dig

Skriv til os

Fold ud

Tak for din besked - vi kontakter dig snarest

leaves
Adresse

Gribskov Gymnasium
Østergade 52
3200 Helsinge
Denmark

post@gribskovgymnasium.dk

EAN
5798 000 557 451
CVR nummer
29 55 39 47

Kontor og telefontid

8.00-15.00
(fredag 8.00-14.00)

Tlf. kontor: +45 48 79 84 10
Fax: +45 48 79 84 07