Sprogcamp 2019 i Hjørring

Talentudvikling i fransk

I 2019 deltog Amalie Lyreen Bache i årets sprogcamp. Her fortæller Amalie:

Sprogcamp 2019
Jeg hedder Amalie og går i 3.mx, og jeg var i weekenden i uge 4 på SprogCamp i Hjørring.

SprogCamp handler om at være sammen med en masse andre unge, som også elsker sprog! Jeg var tilmeldt fransk, så jeg blev undervist sammen med andre gymnasieelever fra hele Danmark, der også har fransk. Vi var ude i workshops, hvor vi blev klædt på til ”Sprogmessen”, som foregik sidste dag, hvor vi skulle præsentere et produkt på vores sprog. Min gruppe og jeg skulle derfor sælge Legos produkter - på fransk. På workshop blev vi undervist af studerende fra Aalborg Universitet og som noget helt specielt, blev vi på franskholdet også undervist af to franskmænd fra Sydfrankrig, som til hverdag studerer på AAU.

Det var en rigtig hyggelig weekend, hvor vi fik snakket og hørt en masse sprog! Der var også mulighed for at prøve eller bare lytte til tolkninger fra et sprog til et andet, da professionelle tolke også var med på campen. Derudover var der også oplæg om alt fra kropssprog til reklame for rejsemuligheder i sabbatåret.

Jeg fik lært mange nye mennesker at kende og snakket meget fransk, og alt i alt var det en rigtig god weekend med mange nye oplevelser!

Vi ser frem til at høre fra dig

Skriv til os

Fold ud

Tak for din besked - vi kontakter dig snarest

leaves
Adresse

Gribskov Gymnasium
Østergade 52
3200 Helsinge
Denmark

post@gribskovgymnasium.dk

EAN
5798 000 557 451
CVR nummer
29 55 39 47

Kontor og telefontid

8.00-15.00
(fredag 8.00-14.00)

Tlf. kontor: +45 48 79 84 10
Fax: +45 48 79 84 07